№ 1. Римо-католицька церква св. Григорія в с.Григорівка

Дата: 17.12.2020 09:17
Кількість переглядів: 1486

Фото без описуФото без опису

Починається екскурсія в самому центрі села Григорівка біля будівлі Римо-католицької церкви святого Григорія.

Костел був побудований у центрі села в 1890 році і прикрашає собою село до цієї пори. Будували його майстри під керівництвом Рудницького Василя. Він виявився міцно збудованим і спроби його зруйнувати не закінчились успіхом.

Керівник будівництва служив у Преображенському полку. Одружився і прибув у Григорівку на постійне місце проживання. На великі Свята (Різдво, Великдень) отримував дорогі дарунки із царського двору. Добився дозволу і фінансування на будівництво костела. Василь разом із своїм сватом Богачевським Іваном Івановичем їздили по селах, скуповували у населення яйця. Зібране додавали у розчин вапна, яким мурували костел. Тому нікому не вдалося розібрати його: ні своїм, ні німцям, які прийшли в роки війни в наше село. В ті часи в костелі тримали коней. У фундаменті будівлі закладена капсула, де зазначено, коли і хто споруджував костел, а також прізвища його спонсорів.

Рудніцький Василь мав велику родину: сім дочок і двох синів. Помер у Григорівці і похований біля костелу з південно-західної сторони.

 

Спогади нащадків Рудницького Василя

Розповідає Пашківська Зінаїда Кузьмівна: «Дід Василь купляв яйця, розмішував з цементом, а будувала костел наймана бригада. То така міцна кладка вийшла! До війни наші хотіли костел розібрати і школу в райцентрі збудувати. Не вийшло. Німці хотіли розібрати. Не вийшло. Коней там ставили. Потім склади були, клуб. Відремонтували. Дід дуже трудився».

Розповідь Пашківського Павла Кузьмича: «Дід Василь у минулому служив ветеринаром у полку її величності цариці. Впав з коня і вивихнув ногу. Кожного місяця присилали йому 7.50 рублів пенсії. Надумав збудувати костел. Послав прошеніє цариці. І брав у неї в борг гроші. Похоронений дід при вході у костел зліва. Там також і ксьондза син похоронений. Метрів двадцять перед костелом був заборчик і калітка напроти них».

 

До 1969 року у костелі був клуб, потім музей села. А в кінці 20 століття прихожани католицької віри відремонтували приміщення костелу і використовують його за призначенням.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь